Forum Obserwatora III Strona Główna Forum Obserwatora III
Tu powinien być tekst o profilu forum. Ale go nie bedzie. Profil jest zbyt duzy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koronawirus
Autor Wiadomość
zaran 
Następca tronu



Dołączył: 18 Lip 2006
Posty: 925
Wysłany: 2020-02-25, 23:40   Koronawirus

Zawsze uważałem się za pesymistę. Obserwując ostatnio rozwój sytuacji z koronawirusem z Wuhan zaczynam się czuć jakbym powoli był wciągany w film katastroficzny. Z pewnością nie mam potrzebnej wiedzy zwłaszcza medycznej ,żeby wypowiadać się na temat wirusa , ale zawsze lubiłem analizować to co się dzieje wokół mnie. W ciągu ostatnich kilku dni w kolejnych państwach Europy pojawiają się przypadki zachorowań , co chwilę też słyszymy o podejrzeniach w jakimś mieście na terenie Polski. Analizując mapę (tu strona z linkiem do niej) : https://www.termedia.pl/m...rusa,36715.html wydaje się , że zostało niewiele czasu (kwestia paru dni) aż zacznie się panika w Polsce. Prawdopodobnie Polska nie jest przygotowana na epidemię - a moje czarnowidztwo skłania mnie do tego ,żeby sądzić ,że to się przerodzi w epidemię na całym świecie z tysiącami o ile nie milionami przypadków wszędzie. Oczywiście słyszymy zapewnienia rządzących ,że jesteśmy przygotowani , ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć (zwłaszcza po newsach takich jak ten : https://www.politykazdrow...sc-koronawirusa . Abstrahując od tego czy mi się obecne rządy podobają czy nie wydaje mi się ,że każdy rząd będzie zawsze robił dobrą minę do złej gry w podobnym przypadku. Sytuacji nie polepsza jeszcze fakt , że jesteśmy na etapie kampanii wyborczej - więc tym bardziej powinniśmy brać poprawkę na dobre wieści z góry.
Zastanawia mnie tylko ile czasu nam zostało aż zaczniemy na żywo oglądać sceny jakie widać w filmikach z pustych ulic Wuhan czy ogołoconych sklepów w północnych Włoszech.
Oby moje czarnowidztwo się nie sprawdziło (wyjątkowo byłbym zadowolony z tego, że się myliłem). A przy okazji - jeśli czyta to ktoś z jakąś wiedzą medyczną - skoro objawy koronawirusa są podobne do grypowych - jaka jest szansa ,że nadejście lata (wysokich temperatur) w jakiś sposób będzie spowalniać rozwój epidemii (sorrki jeśli głupie pytanie ;p)
 
 
Watcher 
Hammer of Thor


Dołączył: 11 Lip 2005
Posty: 16822
Skąd: Chodzież
Wysłany: 2020-02-25, 23:45   
   Baretki: zalozyciel


Pamiętajmy jednak, że na razie ten wirus nie ma co się równać z prawdziwie morderczymi pandemiami: śmiertelność ma chyba trochę większą od grypy, a umierają głównie osoby starsze. Do Polski przybędzie na bank, bo w północnych Włoszech było/jest mnóstwo naszych feryjnych turystów, ale u mnie na razie bębenek paniki jeszcze nie bije :)
_________________


Minas Kolmar | Dobywając Thanira | Słowa, słowa, słowa


Forget the promise of progress and understanding, for in the grim darkness of the far future there is only war. There is no peace amongst the stars, only an eternity of carnage and slaughter, and the laughter of thirsting gods.
  Klub: battleground
 
Juleks 
Cesarz


Dołączył: 30 Kwi 2009
Posty: 2035
Skąd: Terra
Wysłany: 2020-02-26, 08:10   
   Baretki: owsiak


Nie żebym teraz miał siać jakiś zamęt czy coś, ale pare lat temu widziałem info o nowo otwartej placówce w Chinach, które to logo wygląda dość znajomo ;)

_________________
 
  Klub: battleground
 
Zapał 
Arcydemon



Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 5114
Skąd: się tu wziąłem?
Wysłany: 2020-02-26, 09:15   
   Baretki: zalozyciel


Jakby koronawirus był pierwszy...:
Epidemia ptasiej grypy 2003-2006
Epidemia SARS 2002-2003
Pandemia świńskiej grypy 2009-2010
Epidemia Eboli 2013-2016
https://www.medonet.pl/zd...l,84672594.html
Jak zwykle w telewizji nadają o tym 24h na dobę a za kilka miesięcy nikt o tym nie będzie pewnie pamiętał bo znajdzie się nowy temat do robienia sensacji :vader:
_________________




'I believe in my Chapter. My primarch, my Emperor… My brothers'
 
  Klub: battleground
 
Gazza 
Arcymag


Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 3777
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-09, 14:24   

Oczywiście, że dla mediów to woda na młyn ale ja osobiście nie obawiam się samego wirusa w sobie co efektów gospodarczych czy społecznych właśnie.
Jesteśmy jak na kraj europejski w o tyle lepszej sytuacji, że ruch międzynarodowy jest u nas zapewne mniejszy więc rozhula się to po prostu później i jest czas na przygotowanie się (zapasy oczywistych na co dzień produktów raczej budżetu nie obciążą, a mogą okazać się zbawieniem gdy epidemia obejmie różne sektory (handel, transport, etc).
Wirus jak już wyżej napisano nie jest tak zabójczy jak mógłby więc pozostaje się tylko cieszyć, ale i wyciągać wnioski - żaden kraj z tego co obserwuję nie jest gotowy na takie zjawisko. Bruksela i inne ośrodki "władzy" błądzą, zajmują się głupotami, same ściągają na siebie problemy (emigranci), a gdy dzieje się cokolwiek - budzą się z przysłowiową ręką w nocniku, wyrażają "zaniepokojenie" i inne takie piarowe pierdoły, a nie faktycznie działania prewencyjne.
Cywilizacja doszła do takiego poziomu globalizacji, że tego typu epidemie są tylko kwestią czasu i pozostaje nam cieszyć się, że to wciąż nie jakiś KAPITAN TRIPS.

ps: róbcie zapasy bo (odpukać) za miesiąc rolka papieru toaletowego może być luksusem i kosztować więcej niż książka, figurka czy inny zbytek.
 
  Klub: battleground
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo